Banner Donátor.cz

Otázky a odpovědi

Jak obdržím potvrzení o daru?

zobrazit odpověď ...

Registrovaným dárcům – donátorům posíláme potvrzení automaticky, a to vždy na začátku každého kalendářního roku za všechny dary přijaté v roce předchozím.

  • Kdo při registraci uvedl e-mail, najde potvrzení o daru po Přihlášení do svého profilu – dole v Dokumentech ke stažení v PDF. Pokud jste zapomněli heslo, klikněte na odkaz Obnovit heslo.
  • Kdo při registraci neuvedl e-mail, obdrží potvrzení o daru poštou nebo prostřednictvím kontaktní osoby ve farnosti.

Neregistrovaným dárcům vystavíme potvrzení na vyžádání po sdělení potřebných údajů k identifikaci platby.

Jak se přihlásím do svého donátorského profilu?

zobrazit odpověď ...

Použijte odkaz Přihlášení vpravo nahoře, vyplňte email a heslo. Pokud jste heslo zapomněli, klikněte na odkaz Obnovit heslo, zadejte Vaši e-mailovou adresu, kterou jste použili při registraci. Na tuto adresu Vám zašleme pokyny k zadání nového hesla.

Jak mohu přispívat na více farností/projektů?

zobrazit odpověď ...

Registrovaní donátoři - na stránce projektu/farnosti zvolíte tlačítko Darovat jako donátor. Po přihlášení uvidíte v záhlaví Vašeho profilu vybranou farnost či projekt, který chcete podpořit, zvolíte si výši daru a způsob platby a potvrdíte tlačítkem Darovat. Systém Vám vygeneruje údaje pro odeslání daru nebo vás přesměruje na platební bránu. Platební příkaz se skládá ze stále stejného čísla účtu 99662222/0800, Vašeho donátorského čísla, které je použito jako variabilní symbol a případně specifického symbolu, který specifikuje projekt.

Neregistrovaní donátoři - na stránce projektu/farnosti zvolíte tlačítko Darovat jako host, zvolíte výši daru, způsob platby vyplníte údaje o dárci. Pokud chcete zaslat potvrzení o daru, je nutné zatrhnout „chci zaslat potvrzení o daru" a vyplnit potřebné údaje. Po potvrzení tlačítkem Darovat Vám systém vygeneruje údaje pro odeslání daru nebo Vás přesměruje přímo na platební bránu.

Když daruji, o kolik se mi sníží základ daně?

zobrazit odpověď ...

U fyzických osob je možné odečíst od základu daně dary tehdy, pokud jejich úhrnná hodnota ve zdaňovacím období (kalendářní rok) přesáhne 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1000 Kč. V úhrnu lze za období leden–prosinec daného roku odečíst za rok 2022 nejvýše 20 % ze základu daně.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) uplatňují odpočet přímo ve svém daňovém přiznání.

Zaměstnanci, jimž daňové přiznání zpracovává zaměstnavatel, předkládají potvrzení o poskytnutí daru své mzdové účtárně jednou ročně, nejpozději do poloviny února, a to za celý předchozí kalendářní rok. Snížení daňového základu se následně projeví v ročním zúčtování provedeném zaměstnavatelem.

Vypočítejte si v daňové kalkulačce, o kolik zaplatíte nižší daně díky finančnímu daru.

Musím se registrovat?

zobrazit odpověď ...

Nemusíte. Pro zasílání darů ve prospěch jakékoliv farnosti nebo projektu není registrace nutná. Využijte možnosti Darovat jako host.