Popis projektu
Mnoho lidí se obává, že jeho blízcí zemřou v nemocnici zcela opuštěni a nebudou se moci ani rozloučit, Nebo mají strach, že pokud se budou starat o nevyléčitelně nemocného příbuzného doma, nedokážou zajistit potřebnou zdravotní péči.
Tyto otázky pomáhají řešit hospicové služby Diecézní charity Brno. Úkolem hospicové péče je pomoci lidem prožít poslední okamžiky života bez bolesti, v přítomnosti rodiny a blízkých, s citlivou péčí. Domácí hospic navštěvuje své klienty přímo doma. Další možností je využít specializované lůžkového zařízení — Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě.
Své dlouholeté zkušenosti z oblasti hospicové péče Charita představuje veřejnosti při sbírce Koláč pro hospic. Touto akcí chce seznámit s hospicovými službami a jejich úlohou v životě člověka. Sbírka Koláč pro hospic je také příležitostí, jak pomoci Charitě v péči o umírající.
Kde najdete Charitní hospicové služby
Péči o nevyléčitelně nemocné Charita poskytuje po celém Jihomoravském kraji a v části Kraje Vysočina. Síť služeb se věnuje i potřebným v menších obcích nebo na vzdálených samotách.
Hospicový tým
Umírajícím a jejich rodinám je hospic k dispozici sedm dní v týdnu, čtyřiadvacet hodin. Celý tým tvoří lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovníci, psychologové a duchovní. Charita nezapomíná ani na duchovní podporu.
V lůžkovém hospici v Rajhradě doprovází pacienty paní Dagmar Sližová, která pracuje jako pastorační asistentka.
„Často si tito lidé stěžují, že jsou k ničemu, že už nic nezvládnou, že jsou jen na obtíž — a tak to sami skutečně cítí. Věřící lidé vědí, že největší a nejdůležitější dílo — Dílo spásy — se odehrávalo ne v době, kdy Ježíš chodil mezi lidmi, ale když visel přibitý na kříži a z lidského pohledu byl naprosto bezmocný. Tehdy ,pracovaľ nejvíce pro nás všechny. Jsem přesvědčena, že náš svět drží pohromadě díky těmto trpícím a nemocným, kteří dokážou nést svoje břemeno, dokážou žít se svou bolestí, trpělivě nést svůj kříž. Jsou pro nás ostatní velkým přínosem a jakýmsi pojivem společnosti,” popsala svoje zkušenosti paní Sližová.